ANKARA
0312 473 78 73
İSTANBUL
0216 461 78 73

Sera Gazı Doğrulama Nedir Sera Gazı Doğrulama Nasıl Yapılır Doğrulama Kuruluşu Neler Yapar

Sera Gazı Doğrulama Sürecinde Sera Gazı Emisyon Raporlarını Doğrulatacak İşletmeler Firmalar Neler Yapar ?

Çevre Şehircilik Bakanlığı Mevzuatı Kapsamında yapılan Sera Gazı Doğrulama Sürecinde; işletmeler Sera Gazı Emisyon Raporlarını ve Sera Gazı İzleme Sistemlerini doğrulatacak firmalarda Sera Gazı Doğrulayıcı kuruluşlarda kendi yaptığı iş ve işlemlerde konularda Sera Gazı Doğrulayıcı Kuruluş akreditede mi veya Bakanlıktan o sektör konusunda Yetkili mi olup olmadığını öncelikle kontrol etmelidir.  
İşletme kendi sektörüne ve kapsamında akredite olmuş yetki almış Sera Gazı Doğrulama firması firmalarından herhangi birisi ile anlaşmalı ve her yılın Ocak ve Nisan aylarında bir önceki yılın Sera Gazı Emisyon Raporlarını doğrulatmaları gerekmektedir. 

Sera Gazı Doğrulama Sürecinde Sera Gazı Doğrulayıcı Kuruluş Kuruluşlar Neler Yapar ?

Sera Gazı Doğrulayıcı Kurum Kuruluşlar ise kendisine Sera Gazı Emisyon Raporlarını doğrulatmak üzere başvuru yapan firmalara işletmelerin kendi akreditasyon yetkisinde olup olmadığını kontrol etmelidir. Dah sonra sözleşme imzalamalı ve Sera Gazı doğrulama sürecini başalatabilmesi için işletmeden gerekli evrak doküman ve bilgiyi temin etmeli ve işletmeye bu süreç ile ilgili doğrulama denetim zamanı hakkında bilgi vermelidir.  


Sera Gazı Doğrulama Nedir Nasıldır ?

Sera Gazı Doğrulama Süreci Doğrulayıcı Kuruluş ve İşletme ile ilgili Sera Gazı Doğrulama Nedir Süreci Nasıldır Doğrulama Kuruluşu Neler Yapar sorumluluklarıda kapsayacak şekilde özetle aşağıdaki iş sıralamasına göre ilerlemektedir.

1. SERA GAZI DOĞRULAMA KURULUŞUNA BAŞVURU (Başvuruları Bu linke tıklayarak Yapabilirsiniz )

2. DOĞRULAMA KURULUŞU TARAFINDAN SÖZLEŞME HAZIRLANMASI VE İŞLETMEYE SUNULMASI

3. SÖZLEŞMENİN KARŞILIKLI ONAYLANMASI

4. İŞLETME TARAFINDAN EMİSYON RAPORU DİĞER BİLGİ BELGE EVRAK GÖNDERİLMESİ (SERA GAZI EMİSYON RAPORU İŞLETME TARAFINDAN İZLEME YAPILAN YILIN 1 KASIMINA KADAR HAZIRLANMASI GEREKİR.)

5. DOĞRULAYICI KURULUŞ TARAFINDAN İŞLETMEDE STRATEJİK ANALİZ YAPILMASI (SERAGAZI EMİSYON RAPORU DÖNEMİNDEKİ 15 ARALIĞA KADAR STRATEJİK ANALİZ YAPILMASI)

6. STRATEJİK ANALİZ SONRASI DOĞRULAM SÜRECİ İLE İLGİLİ RİSK ANALİZİ YAPILMASI

7. DOĞRULAYICI KURULUŞ TARAFINDAN DOĞRULAMA PLANIN HAZIRLANMASI

8. DOĞRULAMA PLANINA GÖRE DOĞRULMA TETKİKİNİN YAPILMASI (SAHA ZİYARETİ, ANALİTİK PROSEDÜRLERE GÖRE DEĞERLENDİRME, VERİ BOŞLUKLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ)

9. DOĞRULAMA KURULUŞU TARAFINDAN DOĞRULAMA RAPORU SUNULMASI

10. DOĞRULAMA RAPORUNDA UYGUNSUZLUK VAR İSE İŞLETME TARAFINDAN GEREKLİ DÜZELEMELERİN YAPILMASI VE GEREKLİ DÜZELTME AÇIKLAMALARININ ALINMASI

11. DOĞRULAYICI KURULUŞ DENETİM EKİBİNDEN OLMAYAN BAĞIMSIZ BİR DENETÇİ TARAFINDAN BAĞIMSIZ GÖZDEN GEÇİRME

12. DOĞRULAMA KAYITLARI VE DOĞRULANMIŞ SERA GAZI EMİSYON RAPORUNUN BAKANLIĞA BİLDİRİLMESİ

Aura Belgelendirme Doğrulama Firması olarak Çevre Şehircilik Bakanlığı Mevzuatına göre Sera Gazı Doğrulama Sürecini Nasıl yürttüğümüze dair ayrınlı bilgi için Lütfen Tıklayınız

AURA Belgelendirme Doğrulama Firmasının Doğrulama Süreçleri hakkında bilgi almak için Lütfen ilgili resmi inceleyiniz.