ANKARA
0312 473 78 73
İSTANBUL
0216 461 78 73

Sera Gazı Baş Doğrulayıcı Eğitimi Proses Eğitimi ve Zorunlu Modül Eğitimlerine Başvurular Başladı Eğitim Yeri Başvuru Ücreti Eğitim Tarihi Nedir

Sera Gazı Baş Doğrulayıcı Eğitimi Proses Eğitimi ve Zorunlu Modül Eğitimlerine Başvurular Başladı


SON BAŞVURU TARİHİ 13 OCAK 2016
Sera Gazı Emisyon Raporlarının Doğrulanması ve Doğrulayıcı Kuruluşların Yetkilendirilmesi Tebliğinin 51 inci maddesi uyarınca “Doğrulayıcı ve Başdoğrulayıcı Eğitimi” düzenlenecektir.

Doğrulayıcı ve baş doğrulayıcı eğitimi  toplam 9 gün sürecektir. Bu sürenin ilk 6 günü zorunlu modüldür ve tüm adayların katılması gerekmektedir. Geriye kalan 8 modüle katılım isteğe bağlıdır. Fosil yakıtların yanması dışında kalan proseslere ilişkin eğitim modülleri 7 tane olup her biri 1 saat olacaktır. 9. modül olan Baş doğrulayıcı eğitimi 2 gün sürecektir.Eğitimlerin dağılımı ve tarihleri aşağıdaki gibidir; 

1- 21-26 Ocak Zorunlu Modül Eğitimi (6 gün)

2- 27 Ocak Proses Eğitimi (1gün)

3- 28-29 Ocak Başdoğrulayıcı Eğitimi (2 gün)

 *Eğitime başvuru yapacak katılımcıların aşağıda belirtilen yolu izleyerek kayıtlarını oluşturmaları zorunludur,

 *İlk etapta katılımcıların http://basvuru.tucev.org/ linkinden sisteme üye olmaları gerekmektedir.Üyelik işlemi tamamlandıktan sonra goo.gl/uNnSwN linkine tıklayarak istedikleri eğitimin formunu seçerek formda belirtilen Iban numarasına(her eğitimin ücreti farklıdır.) ilgili eğitimin ücretini yatırıp yine ilgili eğitimin kayıt formunu doldurarak kayıt işlemini tamamlamaları gerekmektedir.(belirtilen linkler sadece size gönderilen mailde mevcuttur başka bir yerden ulaşma imkanınız olmadığından dolayı maili muhafaza ediniz)

 *İsteyen 3 eğitime de katılabilir. Bunun için 3 Eğitiminde ücretini yatırıp yine 3 eğitiminde kayıt formunu doldurmanız gerekmektedir.

 

SERA GAZI BAŞDOĞRULAYICI EĞİTİMLERİNİN  DETAYLARI ÜCRETLERİ EĞİTİM YERİ 

*Katılımcıların ücretlerini Türkiye Çevre Koruma Vakfı İktisadi İşletmesi, T.C.Ziraat Bankası, Kamu Girişimci Şubesi,   IBAN: TR71 0001 0025 3352 1264 1250 19 no.lu hesaba(havale,eft,elden her şekilde yatırılabilir) yatırmaları gerekmektedir.

*Katılım ücreti KDV dahil 450 TL

* Dekont no belirtilmeyen kayıtlar dikkate alınmayacaktır.

 *Ücretler yatırıldıktan sonra basvuru.tucev.org adresinden kayıt yaptırmak gerekmektedir.Aksi taktirde ücret yatmış olsa dahi kayıtlar kabul edilmeyecektir.

*Eğitim RİXOS OTEL/ANKARA’DA (Atatürk Bulvarı 183/Kavaklıdere)yapılacaktır.

* Katılımcılar faturalarını eğitim sırasında fatura bankosundan temin edebilirler.

* Katılımcıların eğitime katılmaması durumunda ücret iadesi yapılmayacaktır.

SON BAŞVURU TARİHİ 13 OCAK 2016

Baş Doğrulayıcı ve Doğrulayıcı Eğitimi Katılım Şartları

Sera Gazı Emisyon Raporlarının Doğrulanması ve Doğrulayıcı Kuruluşların Yetkilendirilmesi Tebliğinin 51 inci maddesi uyarınca “Baş Doğrulayıcı ve Doğrulayıcı Eğitimi” düzenlenecektir.

Doğrulayıcı ve baş doğrulayıcı eğitimi toplam 9 gün sürecektir.  Bu sürenin ilk 6 günü zorunlu modüldür ve tüm adayların katılması gerekmektedir. Geriye kalan 8 modüle katılım isteğe bağlıdır. Fosil yakıtların yanması dışında kalan proseslere ilişkin eğitim modülleri 7 tane olup her biri 1 saat olacaktır. 9. modül olan Baş doğrulayıcı eğitimi 2 gün sürecektir.

Her bir modül için ilgili ücretin yatırılması ve katılım formunun doldurulması şarttır. Proses modülleri ayrı ayrı ücretlendirilmez. Bir veya daha fazla proses eğitimi alacak adaylardan aynı ücret alınır.

Eğitim modülleri aşağıda verilmektedir:

 1. Zorunlu Eğitim Modülü – ilk 6 gün
  1. Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi, Raporlanması ve Doğrulanması
  2. Yetki Kapsamı 1: Fosil yakıtların yanması
 2. Proses Eğitimi Modülleri (2. – 9. yetki kapsamları) – 7. gün
  1. Yetki Kapsamı 2: Petrol Rafinasyonu (1 saat)
  2. Yetki Kapsamı 3 ve 4: Kok üretimi,  Metal cevheri (sülfür cevheri dâhil) kavrulması, sinterlenmesi veya peletlenmesi, Pik demir ve çelik üretimi (birincil ve ikincil ergitme), sürekli döküm dâhil, demir içeren metallerin (demirli alaşımlar dâhil) üretimi veya işlenmesi, İkincil alüminyum üretimi, Demir dışı metallerin üretimi veya işlenmesi, alaşımların üretimi dâhil (1 saat)
  3. Yetki Kapsamı 5: Birincil alüminyum üretimi (1 saat)
  4. Yetki Kapsamı 6: Klinker üretimi, Kireç üretimi veya dolomitin ya da magnezitin kalsinasyonu, Cam elyafı dâhil cam üretimi, Pişirme ile seramik ürünlerin üretimi, Mineral elyaf yalıtım malzemesi üretimi,  Alçı taşının kurutulması veya kalsinasyonu veya alçı panoların ve diğer alçı taşı ürünlerinin üretimi (1 saat)
  5. Yetki Kapsamı 7: Odundan veya diğer lifli malzemelerden selüloz üretimi, Kâğıt, mukavva veya karton üretimi (1 saat)
  6. Yetki Kapsamı 8: Karbon siyahı üretimi, Amonyak üretimi, Kraking, reforming kısmi veya tam yükseltgenme veya benzeri işlemler ile büyük hacimli organik kimyasalların üretimi, Reforming veya kısmi oksitleme ile hidrojen (H2) ve sentez gazının üretimi, Soda külü (Na2CO3) ve sodyum bikarbonat (NaHCO3) üretimi (1 saat)
  7. Yetki Kapsamı 9: Nitrik asit üretimi, Adipik asit üretimi, Glioksal ve glioksilik asit üretimi, Kaprolaktum üretimi (1 saat)

 

 1. Baş Doğrulayıcı Eğitimi – 8. ve 9. gün

Eğitim modüllerini tamamlamış olmak için her bir modülün ders süresinin en az %80’ine katılım sağlanması gereklidir. Proses eğitim modüllerinde her bir yetki kapsamına ayrılan süreler ayrı ayrı değerlendirilir (Örneğin proses eğitimi kısmında sadece 6. yetki kapsamına katılmak isteyen kişinin diğer yetki kapsamlarına ait eğitime girmesi şart değildir.). Eğitimin 2. ve 3. modüllerine katılmak için 1. eğitim modülünü tamamlamış olmak gereklidir.

Bu eğitime katılmış olmak “Baş Doğrulayıcı” veya “Doğrulayıcı” belgesi almaya hak kazanıldığını göstermez.

Adayların ayrıca Tebliğin 52 nci maddesi uyarınca yapılacak olan sınavlara katılması ve başarılı olmaları gerekmektedir. Sınava katılmak için sınav konuları ile ilgili eğitimi tamamlamış olmak ve Tebliğin 52 nci maddesinin sekizinci fıkrasında yer alan ön şartlardan en az bir tanesini sağlıyor olmak gereklidir.

Eğitime katılım için herhangi bir ön şart bulunmamaktadır. Ancak, adayın Tebliğin 52 nci maddesinin sekizinci fıkrasında yer alan ön şartlardan en az bir tanesini sağlamıyor olması sebebiyle sınava girememesi durumunda eğitim ücretleri iade edilmez.

“Doğrulayıcı” belgesi almak için;

 1. Zorunlu Eğitime katılmış ve “Doğrulayıcı Eğitimi Katılım Sertifikası” almaya hak kazanmış olmak,
 2. Bakanlıkça yapılacak Doğrulayıcı Sınavına katılıp başarılı olmak,
 3. Tebliğin Ek-3’ünde Doğrulayıcılar için yer alan iş tecrübesine sahip olmak

gereklidir.

“Baş Doğrulayıcı” belgesi almak için;

 1. Zorunlu Eğitime katılmış ve “Doğrulayıcı Eğitimi Katılım Sertifikası” almaya hak kazanmış olmak,
 2. Baş Doğrulayıcı Eğitimine katılmış ve “Baş Doğrulayıcı Eğitimi Katılım Sertifikası” almaya hak kazanmış olmak,
 3. Bakanlıkça yapılacak Doğrulayıcı ve Baş Doğrulayıcı Sınavlarına katılıp başarılı olmak,
 4. Tebliğin Ek-3’ünde Baş Doğrulayıcılar için yer alan iş tecrübesine sahip olmak

gereklidir.

Baş doğrulayıcı ve doğrulayıcı sınavlarından başarılı olan ve ilgili belgeleri almaya haiz kişiler sadece 1. yetki kapsamı dahilindeki faaliyeti yürüten tesislerin doğrulama süreçlerinde görev alabilir. 2 ile 9 arasındaki kapsamların dahilindeki faaliyetleri yürüten tesislerin doğrulanması süreçlerinde yer almak isteyen kişilerin her bir kapsam için yapılan eğitimi ayrı ayrı tamamlamış olması ve her bir kapsam için yapılacak sınavdan ayrı ayrı başarılı olması gerekmektedir.

Tebliğin 52 nci maddesi uyarınca yapılacak olan sınavlara ilişkin esaslar Bakanlıkça daha sonra ilan edilecektir.